ערים שותפות

רשויות מקומיות רבות בארץ שותפות לתפיסה הרואה ב SEL תשתית להצלחה לימודית, לשיפור אקלים ולהקניית מיומנויות הכרחיות בעולם בו המציאות משתנה בקצב מסחרר. חלק מהרשויות עושות זאת באמצעות הטמעה בכל מוסדות החינוך וביסוס שפה עירונית כוללת, חלק באמצעות הכשרת “מומחי SEL” עירוניים שמוכשרים להוביל יוזמות בקהילתם, וחלק בהטמעת תוכנית אני יכול.ה להצליח – א.י.ל – בגני הילדים, בתי הספר היסודיים ובבתי הספר העל יסודיים.

אנו ב SEL.IL רואות ברשויות המקומיות שותפות מלאות וכח מוביל בהטמעה מערכתית וברת-קיימא של SEL וגאות בכל שיתוף פעולה ויוזמה המתפתחים ביחד עם הרשות המקומית.

מנהל החינוך בעיר תל אביב-יפו מוביל מהלך משמעותי לביסוס שפה עירונית מערכתית המחברת SEL ופדגוגיה בכל מוסדות החינוך בעיר. המהלך יכלול טיפוח מיומנויות רגשיות-חברתיות של תלמידים ותלמידות בהתאמה התפתחותית ותרבותית; פיתוח והכשרה של צוותים חינוכיים; שיתוף והדרכה של הורים וגיבוש דרכים חדשות להערכה מעצבת. המטרה היא שבסוף הדרך כל מערכת החינוך תדבר בשפה SEL אביבית – שפה שמדגישה חוסן, אמפתיה, גמישות מחשבתית, ראייה של האחר ועוד מכל הדברים שכל כך חסרים היום במרחב הציבורי שלנו. 

תמונת מצב לסוף שנה"ל תשפ"א אוגוסט 2021:

בעבודה משותפת של נציגות המחקר, המדיניות והשטח, גובשה מסגרת מושגית המבוססת על ההגדרה של ארגון CASEL  ומותאמת לעבודה במערכת החינוכית בתל אביב-יפו. מסגרת זו כוללת שלושה תחומים עיקריים של מיומנויות למידה רגשית חברתית:  מיומנויות תוך אישיות, מיומנויות בין-אישיות ומיומנויות קבלת החלטות  וכן 13 תתי מיומנויות תואמות להן.

 

 בהתאם לתתי מיומנויות אלה, מפותחים כעת יעדי למידה רגשית חברתית  החל מגיל לידה עד תיכון. פיתוח רחב מעין זה הינו מהלך חשוב וחדשני, והכללת הגיל הרך (לידה עד גיל 6) הינה ייחודית הן בארץ והן בעולם.  במהלך החודשים הקרובים מתוכננת עבודה עם צוותי פיתוח שדה בשכבות הגיל השונות שמטרתה גיבוש פרקטיקות הוראה מבוססות SEL  לקידום היעדים שפותחו בכל שכבות הגיל.

הפעילות המשותפת נמשכת כבר שנה שלישית. מתווה ההטמעה עליו סוכם עם צוות היישוב יתמקד בהכשרת צוותים פסיכולוגיים של גני הילדים, הטמעת תוכנית אני יכול.ה להצליח – א.י.ל ברוב בתי הספר בעיר, השתלמויות מוסדיות והכשרה שנתית של מומחי SEL יישוביים.

Netanya
Herzliya–N
Givatayim
Raanana
OrYehuda1
kiryat-ono
Kfar_Saba
Ness_Ziona
Yavne
Ariel
Lev_HaSharon
Drom_HaSharon
Elyakhin
Kadima_Zoran
CohavYairZurYigal1
Beer_Yaakov
פרדסיה
פרדס חנה1
נצרת
OR_Akiva
Hof_HaCarmel
Kiryat_Motzkin
Kiryat_Tivon
Kiryat_Ata
Isfiya
Umm_Al_Fahm
Kafr_Kara
Tamra
Maalot
מכר–גדידה
Beit_Shemesh
Maale_Adumim
Abu_Ghosh
Modiin
MateBinyamin
Beersheba
Netivot
אשקלון
Yeruham
Bueine_Nujeidat-COA
ירכה